Koszula męska – jaką warto kupić?

0
Koszula męska – jaką warto kupić?

Koszula męska to ten rodzaj ubioru, który powinien znaleźć się na wyposażeniu garderoby każdego mężczyzny. Bez niej trudno wyobrazić sobie jakikolwiek strój – i to zarówno ten elegancki i formalny, jak i casualowy, codzienny i bardziej swobodny. Każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej ubraniowej kolekcji co najmniej kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) sztuk koszul – aby móc dobrać ją do stroju w zależności od okoliczności, okazji bądź preferencji. I chociaż mężczyźni często wybierają się na koszulowe zakupy, to jednak w wielu przypadkach nie są one udane. Efektem jest szafa pełna koszul, których po prostu się nie nosi. Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest prosta – kupować koszule w sprawdzony sposób.

Koszula męska – jaką kupić?

koszule męskie w kratę
koszule męskie w kratę

Wielu ekspertów od mody męskiej podkreśla, iż podstawą dobrej i użytecznej kolekcji koszul jest ich odpowiedni zakup. I tutaj pojawia się jedno z podstawowych pytań – jak kupować koszule męskie, aby służyły one przez długi okres czasu? W tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów:

1. Krój

Każdy mężczyzna kupujący koszulę powinien zwrócić uwagę na jej krój, od którego będzie zależeć wygląd i sposób układania się ubrania. Wśród najbardziej popularnych fasonów koszul można wymienić:
– slim fit, który charakteryzuje się lekkim wcięciem w okolicy talii i dzięki temu podkreśla smukłą sylwetkę (jest odpowiedni dla panów, którzy nie maja problemów z wystającym brzuszkiem),
– regular, który jest pozbawiony jakiegokolwiek wcięcia w talii (pasuje dla większości mężczyzn, oprócz tych bardzo szczupłych).
Charakterystycznym krojem koszul jest fason relaxed (występujący dosyć rzadko), który jest szerszy niż regular. Koszule tego typu są polecane zwłaszcza tym panom, którzy mają problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi.

2. Rozmiar

Bardzo istotną kwestią przy zakupie koszuli męskiej jest jej rozmiar. Zabronione jest kupowanie na przysłowiowe oko – to może skutkować bardzo niefortunnym wyborem. Najbardziej popularnym oznakowaniem rozmiaru koszuli jest połączenie dwóch wartości (na przykład 41/188 – 194), z których pierwsza oznacza rozmiar kołnierzyka, a druga przedział wzrostowy. Kupując koszulę warto zwrócić uwagę na to, czy nie jest ona za szeroka w barkach i czy przy zapięciu ostatniego guzika można swobodnie oddychać.

3. Kołnierzyk

Ważną kwestią przy zakupie koszuli męskiej jest rodzaj kołnierzyka. W tym przypadku można wyróżnić trzy podstawowe typy:
– prosty (kołnierzyk uniwersalny, który nadaje się na każdą okazję; spotykany zarówno w koszulach męskich formalnych, jak i nieformalnych lub sportowych),
– włoski (kołnierzyk z szeroko rozstawionymi końcami, które pozwalają wyeksponować krawat; w ten typ kołnierzyka wyposażone są zazwyczaj koszule męskie eleganckie),

koszule męskie eleganckie
koszula męska elegancka

– buttondown (kołnierzyk nieoficjalny, w który wyposażone są między innymi koszule męskie w kratę lub flanelowe).
Rodzaj kołnierzyka w koszuli warunkuje jej styl – formalny, nieformalny lub uniwersalny.

Robiąc zakupy koszulowe warto zwrócić szczególną uwagę na wymienione wyżej elementy. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad sprawi, iż zakup będzie udany, a koszula męska będzie służyć właścicielowi przez długi okres czasu.

Jakie koszule warto kupić?

białe koszule męskie
biała koszula męska

Nie ulega wątpliwości, iż moda męska oferuje panom co najmniej kilka rodzajów koszul. Wśród nich są zarówno modele bardzo formalne (na przykład białe koszule męskie, które są przeznaczone na wyjątkowe uroczystości lub spotkania biznesowe na wysokim szczeblu), jak i te bardziej swobodne, które można założyć na spotkanie z przyjaciółmi lub wyjście do kina. Zatem koszule, które warto kupować to:
– koszule męskie eleganckie, które doskonale sprawdzą się do stylizacji formalnych (na przykład do pracy, na spotkanie biznesowe lub obiad z klientem, na uroczystość rodzinną lub świąteczny obiad); koszule tego typu są gładkie i zazwyczaj występują w trzech kolorach: białym, błękitnym i różowym,
– koszule męskie codzienne, które sprawdzają się w niemal każdej stylizacji (zarówno do dżinsów, marynarki, kamizelki, swetra, jak i szortów); wśród koszul codziennych powinny znaleźć się nie tylko koszule męskie w kratę, ale także te w kropki, prążki czy paski.

Wśród propozycji koszul, na które warto zwrócić uwagę są także koszule sezonowe – dopasowane (przynajmniej w lekkim stopniu) do warunków aury panującej za oknem. W okresie letnim warto decydować się na koszule jasne i lniane, które doskonale sprawdzają się w wysokich temperaturach. Natomiast podczas zimy dobrym wyborem będą koszule o grubej fakturze, które dodatkowo charakteryzują się mocną i nasyconą barwą. Praktycznym zakupem w okresie zimowym jest koszula męska flanelowa, która zapewni tak potrzebne ciepło.

Koszule męskie to podstawa garderoby każdego mężczyzny. Bez nich nie da się skomponować prawie żadnego stroju – i to zarówno eleganckiego, jak i codziennego. Jednak zakup koszuli męskiej to nie taka prosta sprawa – tutaj należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. I chociaż ilość posiadanych koszul jest sprawą bardzo indywidualną, to jednak warto mieć w szafie co najmniej kilka podstawowych modeli.